mikkeli

8: Taustalaulaja

Toiveammattini oli joskus nuorena taustalaulaja.

Olen laulanut suunnilleen siitä asti kun opin puhumaan ja viimeiset kaksikymmentäviisi vuotta olen laulanut harrastusmielessä pelkästään klassista musiikkia.

Nuoruudestani, 90-luvun alusta, löytyy kuitenkin ajanjakso, jona kiersin keikkapaikkoja mikkeliläisbändin taustalaulajana. Kävimme ainakin Joensuussa ja Turun DBTL-festareilla.

Ja jossakin Mikkelin eteläpuolella, josta palatessamme keikkabussimme hajosi keskelle pimeää ja kylmää metsätaipaletta. Se oli jännittävä juttu ennen kännykkäaikaa.

Niihin muutamiin esiintymisiimme tuli ihan mukavasti porukkaa, ja tupa oli täynnä jäähyväiskeikallamme Mikkelin Huopiksella muistaakseni 2. joulukuuta 1993. Siihen loppui samalla minun lyhyt urani rockmuusikkona.

Lähdin opiskelemaan farmasiaa.

Vastaa

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä: